Порядок роботи банків з кредитною заборгованістю

Оприлюднено Категорії Новини

Внаслідок запровадження в Україні жорстких карантинних заходів, спрямованих на стримання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19),  які спричинили призупинення функціонування більшості підприємств, та позбавили значну частину населення країни можливості стабільно заробляти та планувати свої витрати, виникла необхідність з боку банківської системи України відкорегувати порядок обслуговування та погашення кредитної заборгованості.

Зважаючи на це, було ухвалено Закони України (№№ 530-ІХ та 533-ІХ) про внесення змін до деяких законодавчих актів України.  Відповідно до ухвалених змін, у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року, у разі прострочення споживачем виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором. 

Забороняється збільшення процентної ставки за користування кредитом з причин, інших ніж передбачені частиною четвертою статті 1056-1 Цивільного кодексу України (мається на увазі застосування передбаченої договором змінюваної процентної ставки, причому в договорі встановлюється порядок розрахунку змінюваної процентної ставки із застосуванням погодженого сторонами індексу) у разі невиконання зобов’язань за договором про споживчий кредит у період з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року. 

Одночасно, забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, що покликане, крім всього іншого, скоротити кількість фізичних відвідувань банківських установ клієнтами.

Також, листом від 22 березня 2020 року Національний банк України зобов’язав банки повідомити клієнтів про призупинення обов’язку виконання основного зобов’язання, виконання якого забезпечене іпотекою, та недопущення звернення стягнення на предмет іпотеки на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Відповідний законопроект очікується до затвердження.

Крім того, під час наради, проведеної з топ-менеджерами найбільших українських банків, представники НБУ рекомендували банкам застосовувати пільговий режим обслуговування на період карантинних заходів, але лише для кредитів, що станом на вечір 7 березня 2020 року були працюючими та обслуговувалися.

НБУ наразі готує рекомендації по режиму пільгового обслуговування кредитів для сумлінних платників, однак рекомендував банкам розпочинати роботу з реструктуризації заборгованості вже зараз, не чекаючи виникнення простроченої заборгованості, оскільки можливість та порядок реструктуризацій та застосування пільгового режиму передбачена уже діючими нормативно-правовими актами, зокрема, постановою № 97. 

Підхід, на думку НБУ, може бути індивідуальним у випадку з корпоративними позичальниками та стандартним у випадку з роздрібними клієнтами. Особливим має бути підхід і до тих галузей, які через карантин повністю втрачають доходи і сьогодні не працюють, та до населення, яке в результаті карантинних заходів та призупинення роботи окремих компаній тимчасово не працює.

Більш детальна інформація про кредитні послаблення  та пільги очікується пізніше, оскільки процес ще тільки почався, і ми будемо Вас інформувати про всі відповідні зміни.

У разі виникнення суперечок радимо не зволікати і зв’язатися з фахівцями щодо врегулювання та вирішення суперечок компанії Перша Юридична у Києві

В той же час, звертаємо Вашу увагу, що наразі жодним законопроектом та порядком не передбачена повна відміна обслуговування та погашення будь-якої кредитної заборгованості. Всі платежі, які були відтерміновані на час карантинних заходів, мають бути сплачені по його закінченню.

Автор: Юлия Надточий

Операційний директор First Legal, Київ


Ще Новини: