Договірне право

«Pacta sunt servanda» – (лат. «договори повинні виконуватися») один із основоположних принципів міжнародного та національного цивільного права України.

Життя людини передбачає щоденний вступ у різного роду правовідносини з іншими суб’єктами: з роботодавцем, перевізником, продавцем товару, медичною клінікою, університетом тощо. Інколи, навіть того не помічаючи, людина укладає договори десятки разів на день. Так, більшість з них є усними, і виконуються відразу після укладення (наприклад, купівля побутової техніки у магазині, проїзд в громадському транспорті). Проте значна частина договорів укладається у письмовій формі, де сторони фіксують найважливіші домовленості. Щодо певних предметів договору (наприклад, шлюбний договір), державою встановлений обов’язок посвідчити його у нотаріуса, а для найбільш цінних предметів цивільного обороту (земельні ділянки, інше нерухоме майно) договір підлягає державній реєстрації.

Юридична компанія «Перша Юридична» надає послуги клієнтам у сфері права з 2008 року. Основним вектором діяльності нашої компанії є договірне право. Ми успішно надаємо послугу з супроводу укладення договору як для фізичних осіб так і для бізнесу. Наші фахівці підготують договір будь-якої складності «з нуля», або проаналізують Ваш існуючий договір та складуть перелік пропозицій з метою захисту Ваших інтересів.

Що потрібно знати, щоб захистити свої інтереси під час укладення договору?

Передусім, клієнту потрібно розуміти мету укладення договору. Предметом договору має бути саме те, що кожна зі сторін бажає отримати внаслідок його укладення. Наприклад, за договором про надання послуг замовник має намір отримати конкретну послугу протягом певного періоду часу, виконавець при цьому має намір отримати належну плату за надання послуги.

До договору варто включати тільки ті умови, яких сторони можуть дотримуватися в процесі його виконання.

Не буде зайвим включення розділу відповідальності іншої сторони за порушення умов договору: наприклад, запровадити неустойку за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань, або штраф за інші порушення.

Коли варто звертатися до юриста при укладенні договору?

Якомога раніше.

Якщо Ви постачальник продукції або послуг, Вам варто розробити базовий та стандартний шаблон відповідного договору, який Ви будете пропонувати контрагентам під час здійснення господарської діяльності. В подальшому це зекономить вам час та кошти, адже у разі виникненні спірних ситуацій з контрагентами, достатньо буде звернути увагу лише на індивідуальні умови договору з конкретним клієнтом.

Якщо ж Ви є замовником або покупцем за договором, за допомогою юриста слід звернутися після того, як Ви отримаєте проект договору від іншої сторони. Разом з юристом слід обговорити домовленості досягнуті з контрагентом та порівняти їх з умовами запропонованої до підписання угоди.

На що може звернути увагу юрист при укладенні договору?

  • юрист обов’язково прослідкує чи внесенні до договору усі істотні умови (умови, визначені на рівні закону як обов’язкові, без яких договір може бути визнаний недійсним);
  • чи вимагається законодавством наявність певного дозвільного документу на здійснення виду діяльності, з яким пов’язаний договір;
  • чи витримується форма договору встановленій законом;
  • чи відповідають умови договору досягнутим домовленостям сторін;
  • чи передбачені умовами договору способи захисту для клієнта.

Етапи укладення договору

Договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною у разі її прийняття.

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

Якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.

Відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано, умовах є відмовою від одержаної пропозиції і водночас новою пропозицією особі, яка зробила попередню пропозицію.

Послуга з супроводу укладення договору у Юридичній компанії «Перша Юридична»

Послуга нашої компанії включає:

  • аналіз запропонованого тексту договору та підготовка пропозицій з метою захисту інтересів клієнта, або розробка тексту договору згідно технічного завдання від клієнта;
  • узгодження тексту договору з клієнтом, внесення правок;
  • розгляд правок отриманих від контрагента клієнта, узгодження їх з клієнтом.

У разі потреби, фахівці Юридичної компанії «Перша Юридична» можуть супроводити клієнта під час підписання договору, організувати підписання договору у нотаріуса, забезпечити його державну реєстрацію.