Нарахування аліментів на дитину, якщо батько не працює: правові аспекти та розрахунок
Останнім часом збільшилася кількість спорів про розірвання шлюбу у суді, у зв’язку з чим виникають питання, як стягнути аліменти, якщо батько дитини не працює та не платить аліменти і що робити в такій ситуації?
Розглянемо в нашій статті як розраховується сума аліментів, коли батько ніде не працює; мінімальний розмір аліментів на дитину, та яка відповідальність настає за несплату аліментів.
Отже, спробуємо розібратися в даній ситуації.
Правові основи стягнення аліментів з безробітного батька
В Сімейному кодексі України (далі – СК України) визначено правове регулювання та порядок стягнення аліментів та прописані права і обов’язки батьків і дітей. Незважаючи на це деяким читачам не зовсім зрозумілий порядок стягнення аліментів, коли батько дитини ніде не працює і виникає питання як утримувати дитину, якщо батько не платить аліменти.
Українське законодавство захищає права батьків та дітей і наша юридична компанія поможе Вам у всьому розібратись.
В статті 180 СК України закріплено обов’язок батьків утримувати дитину. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
Якщо батьки не забезпечують на достатньому рівні утримання дитини або добровільно не виконують обов’язок по батьківському піклуванню за договором про сплату аліментів на дитину, то чинним законодавством передбачено примусове стягнення аліментів за рішенням суду.
Відсутність офіційних доходів у батьків не звільняють їх від обов’язку утримувати неповнолітню дитину.
Так, згідно норм Сімейного кодексу України той із батьків, з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, дана норма закріплена у статті 183 СК України.
Враховуючи діючі норми чинного законодавства, відсутність стабільного заробітку батька/матері дитини не звільняє його/її від виплати аліментів та вжиття всіх необхідних заходів по утриманню неповнолітньої дитини.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Тобто незалежно від того чи отримує батько дохід чи ні обов’язок утримувати дитину в нього залишається.
Як здійснюється розрахунок аліментів безробітному батьку?
Розмір аліментів встановлюється судом в залежності від заявлених позовних вимог та з урахуванням норм Сімейного кодексу України.
Заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном.
Звертаємо увагу читачів, що заборгованість за аліментами безробітного батька (платника аліментів), який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою – підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (регіону), дана норма прописана в статті 195 СК України.
Також у разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний та/або приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості.
Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним (приватним) виконавцем, а в разі виникнення спору – судом.
На сьогодні мінімальний розмір аліментів передбачений законодавством не може бути меншим за 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, тобто на дитину до 6 років дана сума не може бути менша за 1281,50 грн., на дитину від 6 до 18 років дана сума не повинна бути меншою за 1598 грн.
Розглянемо спосіб нарахування аліментів на основі середньої заробітної плати по регіону для непрацюючого батька.
Розглянемо ситуацію, коли батько дитини ніде офіційно не працює, зареєстрований та проживає у м. Київ, то при наявності рішення суду про стягнення аліментів та відкритому виконавчому провадженні державний (приватний) виконавець нараховує аліменти, які будуть стягнуті з боржника, виходячи з середньої заробітної плати по регіону за відповідний місяць. Так середня заробітна плата по місту Києву у листопаді 2024 року становила близько 20800 грн. Для визначення розрахунку аліментів від середньої заробітної плати віднімаються податки та обов’язкові збори, це податок на доходи фізичних осіб -18% (3744 грн.) та військовий збір – 5% (1040 грн.), тобто базою для нарахування аліментів є: 20800 – 3744 – 1040 = 16016 грн. Для зручності візьмем розрахунок аліментів на одну дитину, яка становить 25% від суми отриманого доходу, тобто 16016 грн. Х 25% = 4004,00 грн., які боржник повинен щомісячно сплачувати на утримання дитини за період, коли він не працював.
Якщо батько почне офіційно отримувати дохід, то з нього буде утримуватись 25% від отриманого доходу за поточний місяць і частинами буде погашатися прострочена заборгованість за минулий період в розмірі 4004,00 грн. за місяць, одноразові відрахування на аліменти не повинні перевищувати 50% від суми отриманого доходу, в даному випадку сума утриманих аліментів не повинна перевищувати 8008,00 грн. на місяць.
Особливості призначення фіксованої суми аліментів
При подачі позовної заяви до суду про стягнення аліментів стягувач має право просити суд про стягнення аліментів у фіксованій сумі. При задоволенні позову дана фіксована сума буде стягуватись з боржника до досягнення дитиною повноліття, тобто це може тривати 10-15 років, за цей час в Україні можуть відбутись значні інфляційні процеси, а сума аліментів залишатиметься незмінною і даних коштів з часом буде недостатньо для утримання та розвитку дитини. Стягувачу потрібно буде щоразу звертатись до суду про збільшення розміру аліментів або зміну способу їх стягнення, нарахування індексації, що часто є досить ускладненим для стягувача, який кожного разу буде змушений звертатися до адвоката для надання професійної правничої допомоги.
Для визначення фіксованої суми аліментів суд враховує:
- стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
- стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
- наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
- наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
- доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
- інші обставини, що мають істотне значення при визначенні фіксованої суми.
Також суд може призначити фіксовану суму аліментів, якщо платник аліментів не має постійного стабільного доходу, або він занадто у нього мінливий, тоді суд може визначити фіксовану суму, яку платнику аліментів прийдеться виплачувати до повноліття дитини. При наявності декількох дітей розмір виплат на кожну дитину може зменшуватися.
При стягненні аліментів у фіксованій сумі стягувачу аліментів потрібно документально доказувати в суді правомірність свого розрахунку та обґрунтувати свої вимоги.
Даний спосіб стягнення аліментів у фіксованій сумі має свої переваги та недоліки для обох сторін, як приклад: якщо платник аліментів втратив постійний заробіток і перебуває на обліку в центрі зайнятості і отримує дотацію по безробіттю, то йому потрібно щомісяця сплачувати аліменти у фіксованій сумі визначеної судом незалежно від розміру отриманої допомоги. Розмір аліментів може перевищувати суму дотації, в такому випадку платник аліментів має право звернутися до суду про зміну (зменшення) розміру аліментів.
Звертаємо Вашу увагу, що стягувач аліментів також може звернутися до суду про зміну способу виконання рішення про стягнення аліментів, якщо розмір аліментів недостатній для нормального розвитку дитини.
Якщо Ви, або ваші знайомі зіткнулися з несплатою аліментів, або фіксований розмір аліментів занадто малий і недостатній для нормального утримання та розвитку дитини наші сімейні адвокати нададуть Вам консультації з усіх правових питань, у тому числі щодо додаткових витрат на утримання дитини, допоможуть підготовити заяву до суду про зміну способу виконання рішення та з інших питань.
За більш детальною юридичною консультацією Ви можете звернутися до нашої юридичної компанії зателефонувавши на номери, які зазначені нижче.
Відповідальність за несплату аліментів безробітним батьком
Звертаємо увагу читачів, що відповідальність за несплату аліментів коли батько не працює і коли ухиляється від сплати аліментів однакова за виключенням кримінальної відповідальності.
Так, згідно Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до статті 71 «Порядок стягнення аліментів» виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Якщо заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, при цьому немає різниці батько дитини не мав постійного заробітку чи умисно ухилявся від сплати аліментів.
Також одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% суми заборгованості, дана норма закріплена в статті 196 Сімейного кодексу.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20% суми заборгованості зі сплати аліментів, за два роки – 30% і за три роки – 50% суми заборгованості зі сплати аліментів.
У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», державний (приватний) виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
Кодексом про адміністративні правопорушення статтею 183-1 «Несплата аліментів» передбачено, що несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, – тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Звертаємо увагу, що відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець за наявності заборгованості зі сплати аліментів понад чотири місяці, виносить вмотивовані постанови:
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською та/або пневматичною зброєю та
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання, дані обмеження діють до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
Так за умисне ухилення від сплати аліментів статтею 164 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати аліментів», передбачена кримінальна відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Для отримання більш детальної юридичної консультації щодо стягнення аліментів та їх розміру рекомендуємо звернутися до професіоналів – адвокати юридичної компанії «Перша юридична» допоможуть вам! Заповніть форму заявки на сайті просто зараз або зателефонуйте за одним із номерів: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.