В особливий період працівники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (в подальшому – ТЦК) наділені повноваженнями за порушення військового обліку а також за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та ухилення від мобілізації складати протоколи та притягувати фізичних та юридичних осіб до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).
Згідно зі ст. 235 КУпАП, категорію справ про адміністративні правопорушення за статтями 210, 210-1, 211 КУпАП уповноважені розглядати безпосередньо ТЦК — за результатом розгляду справи вони складають Постанову про накладення адміністративного стягнення.
За неявку до ТЦК за повісткою передбачено штраф від 17 000 до 25 000 грн за перше правопорушення. Щодо осіб, які вчасно не оновили свої дані, ТЦК також мають право складати такі постанови та накладати штрафи. Однак у громадян все ж можуть бути підстави для їхнього оскарження.
Дані штрафи можна оскаржити до суду шляхом подання позову з аргументацією неправомірності дій/рішень співробітників ТЦК. Предметом оскарження буде не протокол, а постанова про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу, що виноситься за результатами розгляду протоколу.
Для з’ясування всіх обставин оскарження штрафів від ТЦК, його доцільність в конкретному випадку – звертайтеся до адвокатів нашої юридичної компанії «Перша Юридична».
Про вже накладений штраф, а відтак відкрите виконавче провадження, особа дізнається коли виконавча служба заблокувала рахунки або стягнула із банківських рахунків боржника зазначену суму штрафу.
Як дізнатися, що на вас наклали штраф?
Дізнатись про те, що на особу накладено штраф ТЦК, можна з трьох джерел:
- Безпосередньо в ТЦК під час візиту.
- З Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень .
- У застосунку «Дія»: в розділі «Сервіси», вкладка «Виконавчі провадження».
З метою недопущення стягнення з Вас штрафу позов до суду на скасування штрафу треба подати протягом 10 днів з дня винесення постанови про накладення штрафу. А якщо так сталося, що про винесення постанови Ви дізналися запізно і вже не встигаєте дотриматися десятиденного строку на оскарження, то разом з позовом слід подати до суду заяву (клопотання) про поновлення строку на оскарження, вказавши коли ви дізналися про дану постанову.
Чи можна оскаржити штрафи за порушення правил військового обліку (не оновлення даних, тощо) ?
Так, для цього потрібно подати заяву до суду про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення (штрафу), зазначивши в чому полягає незаконність постанови, яку Ви оскаржуєте. На це дається 10 днів — з моменти її винесення.
Постанова про притягнення особи до адміністративної відповідальності є офіційним документом – рішенням суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, в якому, зокрема, має бути чітко зазначено опис обставин, установлених при розгляді справи і посилання на норму закону, яка передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення. Дотримання цих вимог має виключне значення для встановлення об’єктивної істини при оскарженні такої постанови в судовому порядку. Однією з підстав для результативного оскарження постанови є невідповідність вимогам процедури («заочний» розгляд справи, помилки/неправильність тексту, пропуск строку накладення адміністративного стягнення тощо). Консультація з юристами компанії «Перша Юридична» допоможе Вам своєчасно оскаржити штрафи ТЦК і захистити Ваші права.
Підстави для скасування штрафів є:
- недотримання ТЦК процедури накладення штрафу та/або неналежне повідомлення з боку ТЦК, тобто особі не вручили повістку про явку до ТЦК або вручили з порушенням встановлених термінів;
- відсутність переконливих доказів вчинення порушень громадянином, у штрафі не вказано причину його накладення, не роз’яснено порядок його оскарження, наприклад, є помилка в персональних даних і т.п.;
- штрафи накладаються за період, коли нові норми ще не набули чинності, що є підставою для їх скасування.
Штраф накладено незаконно, якщо:
- Особа не підлягає військовому обліку: у громадянина є законні підстави для звільнення від військового обліку (вік, стан здоров’я, сімейні обставини тощо), але ТЦК не врахувало їх.
- Наявність поважних причин для неявки до ТЦК: людина перебуває на лікуванні, у відрядженні, виконує інші важливі обов’язки, про що може надати документальні підтвердження.
- Співробітники ТЦК припустилися помилки: у військовому квитку або інших документах особи міститься помилкова інформація, яка стала причиною накладення штрафу.
- Неналежні дії ТЦК: шантаж та погрози – працівники ТЦК чинили фізичний тиск, погрожували або вимагали хабар.
- Випадки дискримінації, тобто штраф було накладено через расу, релігію, політичні переконання та принципи.
- Незаконне вилучення документів: працівники ТЦК вилучили документи без законних підстав.
Загальний принцип розгляду справ про накладення штрафів ТЦК
ТЦК повинен повідомити особу про час і місце розгляду адміністративної справи, адже відповідно до ст. 268 КУпАП справа повинна обов’язково розглядатися у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності й може бути розглянута без її присутності лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення її про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Важливо! Повістка про виклик до ТЦК, наприклад, для уточнення облікових даних не може вважатися повідомленням в межах розгляду справи про адміністративне правопорушення.
На практиці ТЦК дуже часто забуває повідомити особу про розгляд справи або повідомляє так, що особа, яка притягається до відповідальності, не отримує цього повідомлення. Незабезпечення повідомлення особи про дату, час і місце розгляду справи веде до порушень прав людини, а це зі свого боку впливає на законність прийнятого рішення. І от на виході ми маємо постанову про накладення штрафу, яка має всі підстави для оскарження.
Як ми зазначали раніше оскарження такої постанови відбувається у 10 денний термін із дня винесення такої постанови.
Суди досить критично реагують на порушення процедури повідомлення і скасовують постанови про накладення штрафів навіть в тих випадках, коли особа фактично винна у вчиненні правопорушення. Тобто у випадках, коли ТЦК забуває повідомити особу про час і місце розгляду справи, суди практично завжди стають на бік скаржників та скасовують протиправні постанови.
Так, Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 754/9026/24 від 24 вересня 2024 р., суд скасував накладені штрафи, аналогічна позиція висвітлена у рішенні Сокирянського районного суду Чернівецької області по справі № 722/161/25, де суд скасував штраф у розмірі 17 тис. грн для військовозобов’язаного, який не з’явився до ТЦК після отримання повістки. Суд ухвалив рішення на користь позивача, рішення набрало законної сили.
Наразі судових позовів про скасування штрафів ТЦК є досить багато, позитивний результат розгляду яких дуже високий.
Ризики не оскарження постанов про оскарження штрафів ТЦК
Постанову ТЦК про притягнення до адміністративної відповідальності можна й не оскаржувати, сплативши штраф. Але існує один дуже важливий момент – кримінальна відповідальність.
Кримінальний кодекс (КК) України містить статті, які також мають відношення до мобілізації та призову. Так, стаття 336 КК передбачає покарання за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
Водночас стаття 337 КК передбачає покарання за ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України. Остання стаття взагалі чітко зазначає про кримінальну відповідальність після попередження, зробленого керівником ТЦК.
Звертаємо Вашу увагу, що 13 березня 2025 року Верховна Рада прийняла в цілому законопроект № 12093, яким пропонується знижку 50% на штрафи для військовозобовʼязаних, які добровільно сплатять стягнення за порушення військового обліку, йдеться у картці закону на сайті парламенту, який наразі переданий на підпис Президенту України.
Згідно з ухваленим документом, військовозобовʼязаний, якого притягнули до адміністративної відповідальності, матиме можливість звернутися до уповноважених органів і сплатити накладений штраф на 50% менше протягом 10 днів. Замість 17 000 гривень потрібно буде сплатити лише 8500 гривень. Така можливість надається у разі, якщо порушник не заперечує свою провину і готовий до адміністративної відповідальності.
Для отримання більш детальної юридичної консультації щодо скасування штрафів ТЦК рекомендуємо звернутися за консультацією до професіоналів юридичної компанії «Перша юридична» допоможуть Вам! Заповніть форму заявки на сайті просто зараз або зателефонуйте за одним із номерів: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.