Складання шлюбних договорів та договорів про сплату аліментів

Юридична компанія «Перша Юридична» успішно працює на ринку надання юридичних та консалтингових послуг більше  11 років. Наша компанія орієнтована на якісне надання послуг своїм клієнтам та максимальне врахуванні їх інтересів у разі звернення до нас з питанням щодо укладення (підготовки) шлюбного договору або договору про сплату аліментів.

В Україні на даний час укладення шлюбних договорів, не набуло значного застосування, як до речі і договорів про сплату аліментів, хоча останні зустрічаються значно частіше.  Можливо, не укладення шлюбних договорів зумовлено певними давніми традиціями побудови сімейних відносин на основі взаємної довіри та небажанням «псувати» відносини зайвим формалізмом.

Однак, насправді ж перші думки про необхідність врегулювання особистих майнових відносин між подружжям виникає вже в період виникнення певних проблем у особистих відносинах чоловіка та його дружини, що само по собі виключає можливість укладення шлюбного договору. Тому питання доцільності укладення шлюбного договору варто обдумати або до дати державної реєстрації шлюбу або після його реєстрації в період подружнього життя (що передбачено чинним законодавством України), однак на етапі існування порозуміння та відсутності будь-яких суперечностей між подружжям. 

Адже головна мета укладення шлюбного договору полягає не у визначенні особистих немайнових відносин між подружжям (участі кожного з подружжя щодо виховання дітей, користування майном, тощо), а врегулювання відносин подружжя щодо визначення режиму майна набутого під час шлюбу на випадок розірвання шлюбних відносин.  Укладення шлюбного договору, звісно, є правом, а не обов’язком подружжя, однак, на наш погляд, його укладення є бажаним, оскільки це дозволить подружжю в майбутньому (на випадок розлучення) уникнути довготривалих судових процесів щодо поділу майна, нажитого під час шлюбу і допоможе зберегти дружні відносини після розлучення. 

Найважливішою особливістю шлюбного договору є те, що він дає можливість врегулювати майнові відносини (майнові права й обов’язки подружжя) по-іншому, ніж це передбачено загальними засадами сімейного законодавства. Зокрема, у шлюбному договорі може бути встановлено:

  •  майно, яке буде придбане ним за час шлюбу буде його особистою приватною власністю (непоширення на майно, набуте подружжням за час шлюбу презумпції права спільної сумісної власності); 
  • може бути визначено на розсуд подружжя розмір часток у праві власності на майно, що буде нажито під час шлюбу; 
  • може бути передбачено умови поділу спільного майна в разі розірвання шлюбу;
  • порядок погашення боргів кожного з подружжя за рахунок спільного чи майна, що належатиме їм на праві особистої приватної власності та багато інших особливостей, що надаються сторонам шлюбного договору, у разі його укладення.

Що стосується укладення договору про сплату аліментів на дитину, то варто зазначити, що такі договори укладаються між батьками дитини у разі, якщо у батьків є взаємна згода та бажання врегулювати питання сплати аліментів та додаткових витрат на дитину, по іншому ніж це гарантовано державною (у розмірі частки від заробітку одного з батьків або у твердій грошовій сумі, що не може бути нижчою від гарантованого державою розмірі аліментів – не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку). Тож, у разі виявленні бажання в складенні (підготовці) шлюбного договору або договору про сплату аліментів на дитину звертайтеся до юридичної компанії «Перша Юридична», її фахівці з радістю нададуть вам кваліфіковану допомогу.