Одним із важливих аспектів при підготовці відзиву на позовну заяву незалежно від того в рамках якого судочинства розглядається справа, є саме вчасно та якісно підготовлені заперечення проти позивних вимог із наданням суду доказів, що підтверджують незгоду відповідача із позовними вимогами.
Розглянемо в нашій статті з важливими правовими аспектами, які важливо врахувати під час підготовки та подання відзиву на позовну заяву, а саме: строки на подання відзиву; як позовна давність впливає на відмову у позові, та як зібрати докази, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та порядок направлення їх до суду.
Строки на подання відзиву
Відповідно до норм, зазначених у процесуальних кодексах, відзив на позовну заяву подається у строк, встановлений судом, який не може бути меншим 15 (п’ятнадцяти) днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати свої заперечення та зібрати необхідні докази, направити їх позивачу разом з відзивом та з підтвердженням направлення їх позивачу, направити відзив і докази до суду.
Важливо, якщо відповідач не встигає подати відзив у строк, визначений судом, відповідачу з метою захисту його інтересів та врахування всіх наявних в нього доказів під час розгляду справи у суді, необхідно подати клопотання (заяву) про продовження строку подання відзиву.
Так, згідно ч. 2 ст. 127 Цивільного процесуального кодексу України: «Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.»
Адже, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк та неподання клопотання (заяви) про продовження строку на подання відзиву до моменту закінчення цього строку, суд вирішить справу за наявними матеріалами, що може призвести до неврахування позиції відповідача та настання негативних наслідків.
Позовна давність
Одним із способів захисту інтересів Відповідача є встановлення позовної давності, чи не порушив позивач строки звернення до суду.
Так, відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Строки позовної давності можуть бути двох видів:
- загальна;
- спеціальна.
Загальний строк позовної давності встановлено у три роки (ст. 257 ЦКУ).
Спеціальна позовна давність, що встановлюється законодавством для окремих видів вимог та враховує специфіку цих відносин, може бути як скорочена, так і більш тривала, порівняно із загальною позовною давністю.
Спеціальна позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог: про стягнення неустойки (штрафу, пені) та інше.
Щодо аспектів застосування спеціальної позовної давності Ви можете отримати консультацію у наших адвокатів та юристів, звернувшись по номерах телефону, які зазначені нижче.
Суди застосовують позовну давність за клопотанням сторони по справі (відповідача), при цьому суд встановлює, коли особа довідалась про порушення її прав та інтересів та перевіряє надані позивачем докази. Якщо позивач не надав докази про обставини, які йому стали відомі та не звернувся до суду із клопотанням про поновлення пропущених строків із поважних причин, суд за клопотанням сторони по справі (Відповідача) може застосувати строк позовної давності.
Збір доказів
Одним з аспектів стратегії захисту при підготовці відзиву є саме: перевірка обставин (фактів) вказаних позивачем, на відповідність їх дійсним обставинам справи, наявність доказів у позивача, які підтверджують позов та збір доказів відповідачем, що спростовують обставини зазначені позивачем у позові.
Разом із відзивом відповідач надає суду докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву іншим учасникам судового процесу. Копія відзиву та додані до нього документи іншим учасникам справи повинні бути надіслані одночасно з надісланням відзиву до суду.
Звертаємо увагу, що для отримання доказів відповідач може самостійно направити запит на отримання публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», написати заяву, звернення громадянина відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», або звернутися до нашої юридичної компанії для підготовки та направлення адвокатського запиту відповідно до статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Звертаємо Вашу увагу, що відповідь на звернення громадян надається виконавцем протягом 30 днів, а на адвокатський запит протягом 5 робочих днів.
Звернувшись до наших фахівців Ви витратити обмаль часу та своєчасно отримаєте належні докази по справі.
Також адвокати та юристи нашої юридичної компанії допоможуть Вам підготувати відзив на позовну заяву та підготувати інші необхідні клопотання, заяви до суду, зокрема, про витребування доказів, які знаходяться в інших учасників судового процесу.
Вимоги до змісту та форми відзиву
З огляду на те, що відзив віднесено до заяв по суті справи, то відповідними процесуальними кодексами України передбачені відповідні вимоги до відзиву, які по суті є аналогічними до вимог позовної заяви. А тому відповідачу досить важливо дотримуватися таких вимог задля того, щоб він був врахований судом під час розгляду справи по суті.
Для більш детальної консультації та підготовки відзиву або підготовки будь-яких інших документів процесуального характеру Ви можете звернутися до адвокатів Юридичної компанії «Перша юридична», заповнивши форму заявки на нашому сайті або просто, зателефонувавши нам за телефоном: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.