Оскарження рішення ВЛК: Основні правові положення

Оприлюднено Категорії Новини

Оскарження рішення ВЛК

Оскарження рішення ВЛК

Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” передбачено проходження медичного огляду під час проведення мобілізації громадян України у встановлених цим законом порядку.

Порядок його проведення регулює Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (надалі по тексту – Наказ №402).

Головною метою такого медичного огляду є поміж іншого визначення придатності за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів.

Саме за наявності позитивного висновку Військово-лікарської комісії (надалі по тексту – ВЛК) особа залучається до несення військового обов’язку.

Проте на практиці можуть траплятися випадки, коли з тих чи інших причин особа не погоджується з висновками, викладеними в постанові відповідної ВЛК.

Чинне законодавство передбачає можливість їх оскарження у два способи:

  1. досудовому
  2. судовому порядку

Детальніше про їх особливості розповімо далі в цій статті.

Відповідно до чинного законодавства для проведення військово-лікарської експертизи створюють військово-лікарські комісії (штатні та позаштатні).

Штатні ВЛК є військово-медичними установами (Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі – ЛЛК)) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності.

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Досудовий порядок оскарження

Для оскарження висновку ВЛК в адміністративному порядку необхідно звернутися до ВЛК, що знаходиться вище в ієрархії, ніж та ВЛК, яка видала оскаржуваний документ.

Це може бути ВЛК регіону і Центральна ВЛК, яка займає найвищу позицію в цій структурі.

Висновки нижчих ВЛК можна оскаржувати у регіональних ВЛК, а висновки регіональних ВЛК – у Центральному ВЛК.

Висновки Центральної ВЛК можна оскаржити лише в адміністративному суді.

Звернення щодо оскарження постанови ВЛК в адміністративному порядку оформляється скаргою в якій необхідно вказати підстави для його оскарження та прохання про проведення повторного медичного огляду.

До скарги додається постанова ВЛК, яка оскаржується та, за наявності, результати попередніх медичних досліджень та інші документи, які підтверджують серйозність захворювання, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).

Скаргу з додатками можна подавати особисто до вищої ВЛК або надіслати поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК.

Розгляд указаної скарги відбувається в порядку та строках, передбачених Законом України «Про звернення громадян».

Звертаємо Вашу увагу на те, що оскарження постанови ВЛК не зупиняє її дію

За наслідками розгляду цієї скарги ВЛК вищого рівня може визнати скаргу обґрунтованою та переглянути оскаржувану постанову самостійно або направити на контрольне обстеження та медичний огляд в інший заклад охорони здоров’я, ніж той, де проводився попередній огляд.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Оскарження через суд

Звернення до суду є самостійним способом захисту.

Оскарження рішення ВЛК у суді відбувається в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Звернення до суду (позов до суду) можливе як напряму без оскарження ВЛК в адміністративному порядку, так і після попереднього досудового оскарження.

Для оскарження висновку ВЛК в судовому порядку необхідно звернутися з відповідною позовною заявою до адміністративного суду за місцезнаходженням ВЛК або за місцем проживання позивача.

В якості забезпечення позову можна подати заяву про призупинення дії оскаржуваного висновку ВЛК до ухвалення рішення по суті. Це надасть можливість призупинити дію постанови ВЛК.

Строки оскарження висновку ВЛК в судовому порядку мають обмежений час, а саме:

  • 6 місяців з дня отримання висновку ВЛК – якщо такий висновок не оскаржувався в адміністративному порядку;
  • 3 місяці з дня отримання висновку вищої ВЛК за результатами розгляду скарги – якщо висновок оскаржувався до вищої ВЛК.

Часто виникають питання якими ж можуть бути підстави для оскарження висновків ВЛК, оскільки законодавство не встановлює якогось їх вичерпного переліку?

На практиці мали місце такі підстави як порушення процедури проведення медичного огляду (до прикладу, огляд лікарем неналежної спеціалізації); неврахування наявного захворювання, травми чи поранення; обрання нижчого ступеню порушення функцій організму внаслідок захворювання, травми або поранення, ніж є насправді; неприйняття до уваги взаємозв’язку двох або більше захворювань, травм або поранень.

Слід звернути увагу на те, що суд не може виконувати функцію лікарів ВЛК, тобто підтверджувати чи змінювати медичний діагноз (визначати особу придатною чи непридатною до військової служби), оскільки ці повноваження належать виключно до компетенції лікарів. Суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері. Проте суд, відповідно до його компетенції, перевіряє законність постанови ВЛК в межах дотримання процедури її прийняття.

За подання адміністративного позову потрібно сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 1 січня 2024 року – 1211,20 грн), крім випадків, коли особа звільнена від сплати судового збору.

Враховуючи вищевикладене, запевняємо Вас, що оскарження постанови ВЛК є цілком реальним.

З огляду на це, якщо у Вас виникли обґрунтовані підстави оскарження постанови ВЛК, Ви можете оскаржити її одним із наведених способів або застосувати одразу обидва.

Для більш детальної консультації адвоката та юриста Ви можете звернутися до адвокатів Юридичної компанії «Перша юридична», заповнивши форму заявки на нашому сайті або просто, зателефонувавши нам за телефоном: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.


Ще Новини: