Порядок ведення військового обліку

Оприлюднено

ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

В умовах воєнного стану актуальним питанням є правильне ведення військового обліку на підприємстві.

В багатьох читачів постає питання, хто відповідає за організацію та ведення військового обліку на підприємстві? Які види військового обліку існують? Які документи необхідні для постановки на військовий облік? Яка відповідальність за порушення ведення військового обліку? Отже, спробуємо розібратися в даній ситуації та відповісти на Ваші запитання.

Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року затверджено «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (далі – Порядок).

Організація та ведення військового обліку

Організація військового обліку на підприємствах покладається на їх керівників (директорів), це визначено в пункті 8 Порядку, а обов’язки з ведення військового обліку на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналу. У разі відсутності такої штатної одиниці обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК), органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.

Взяття на військовий облік військовозобов’язаних у районних (міських) ТЦК, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений).

Які види військового обліку існують

Військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації – на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Розглянемо деталізацію кожного обліку та хто його веде:

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) ТЦК, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) ТЦК, ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Більш детально зупинимося саме на персональному обліку, оскільки саме він є найбільш актуальним для суб’єктів господарювання в умовах сьогодення.

Особливості ведення персонального військового обліку на підприємстві

З метою ведення персонального військового обліку працівники служби персоналу (служби управління персоналу) або особи, уповноважені вести облік працівників підприємства здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу наявності військово-облікового документа або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія та під особистий підпис доводять правила військового обліку.

Персональний військовий облік на підприємствах ведеться за списками персонального військового обліку відповідно до Порядку.

Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) відповідальні особи за ведення військового обліку формують списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку на підприємстві, які підписуються керівником підприємства та особою відповідальною за ведення військового обліку та реєструються в службі діловодства.

Списки персонального військового обліку, відповідно до встановленої Порядком форми, складаються окремо за такими групами:

  • перша – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
  • друга – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  • третя – список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
  • четверта – список персонального військового обліку призовників.

До списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

В окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку ТЦК, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі.

Списки персонального військового обліку, а також відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведуться на підприємстві в електронних та/або паперових формах.

Після видачі наказу про прийняття на роботу або звільнення з роботи, а також про зміну облікових даних працівника щодо якого ведеться персональний військовий облік, підприємство у семиденний строк направляє такі відомості до ТЦК, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів.

Крім того, Порядок покладає на підприємства обов’язок щодо:

  • оповіщення на вимогу ТЦК, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до цих органів і забезпечення їх своєчасного прибуття;
  • подання до відповідних ТЦК, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на їх вимогу відомостей про осіб, персональний військовий облік яких вони ведуть;
  • забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;
  • періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах відповідно до встановленого Порядку;
  • внесення змін до списків персонального військового обліку відповідно до Порядку;
  • приймання відповідно до Порядку від призовників, військовозобов’язаних та резервістів під розписку їх військово-облікових документів для їх подання до ТЦК, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів з метою звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
  • оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
  • постійний контроль за виконанням правил військового обліку відповідно до Порядку;
  • ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірки;
  • дотримання інших обов’язкових норм Порядку.

Яка відповідальність за порушення ведення військового обліку.

За порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 210 Кодексу про адміністративні правопорушення, санкція якої передбачає адміністративний штраф від 17000 грн. до 25500 грн., залежно від кваліфікуючих ознак правопорушення.

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачає адміністративний штраф від 34 000 грн до 59 500 грн. (ст. 210-1 КУпАП).

За ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 5100 грн. до 8500 грн. або виправними роботами на строк до одного року. За ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів Кримінальний кодекс України передбачає штраф від 8 500 грн. до 11 900 грн. або виправними роботами на строк до двох років.

За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в залежності від кваліфікації, порушникам загрожує кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років.

Для більш детальної консультації з військового обліку та особливостей ведення військового обліку на підприємстві Ви можете звернутися до адвокатів та юристів Юридичної компанії «Перша юридична», зателефонувавши нам за телефоном: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.


Ще Новини: