Як оформити опіку та догляд за особами з інвалідністю

Оприлюднено Категорії Новини

Оформить опекунство , Оформити опікунство , Arrange guardianship

Часто громадяни плутають поняття оформлення постійного догляду та встановлення опіки над інвалідом. Різниця полягає перш за все в процесі оформлення.

Як оформити опікунство над інвалідом?
Куди звертатися для оформлення постійного догляду?
В чому різниця та яка процедура оформлення?
Розповімо далі.

Які види інвалідності існують в Україні?

На разі в Україні існують такі види інвалідності, що визначають ступінь стійкого розладу функцій організму, зумовленого тяжким захворюванням чи травмою, а саме:

 • 1 група – громадяни, що мають найважчий стан здоровʼя та в зв’язку з цим не мають фізичної можливості до самообслуговування, виконання елементарних побутових функцій, а тому потребують встановлення постійного догляду за собою;
 • 2 група – громадяни, що мають стійкі або хронічні порушення в організмі, що виникли внаслідок захворювання чи отримання травми. Людина в цій групі вже може бути здатна до самообслуговування, працювати в особливих умовах та не потребувати стороннього догляду за собою;
 • 3 група – громадяни, у яких наявні помірні порушення функціонування організму, це можуть бути вади, що виникли в людини з народження (відсутність однієї легені тощо). Тобто людина здатна працювати в полегшених умовах, але потребує встановлення соціального захисту.

Зауважимо, що у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні був змінений порядок встановлення інвалідності.

Так, на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування:

 1. у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії;
 2. Кримська республіканська, обласні, центральні міські у мм. Києві та Севастополі, міські, міжрайонні та районні медико-соціальні експертні комісії здійснюють свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності та забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативною комісією незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності (Постанова КМУ від 08 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»).

Цивільний кодекс України встановлює, що в нашій країні опіку над інвалідами встановлює суд.

В яких випадках потрібно встановлювати опікунство над людиною з інвалідністю?

Опіка встановлюється судом над фізичною особою визнаною недієздатною.

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та(або) керувати ними. За наявності цих підстав близький родич такої особи може подати заяву в суд про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення його опікуном.

В суді призначають судово-психіатричну експертизу для підтвердження чи спростування наявності психічного розладу, що призвів до нездатності усвідомлювати свої дії або керувати ними. Експерт проводить огляд особи, над якою буде встановлюватись опіка, на предмет того чи дійсно остання має психічне порушення, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.

Опікуни призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна. Також може бути призначено одного або кілька опікунів.

Для того, щоб суд призначив опікуна недієздатної особи, обов’язково потрібно отримати подання від органу опіки та піклування про можливість призначення родича опікуном.

Після отримання висновку експерта судом, до органу опіки та піклування подається заява майбутнього опікуна про отримання відповідного подання.
При розгляді заяви майбутній опікун повинен взяти участь в засіданні опікунської ради. Орган опіки та піклування за результатом засідання опікунської ради повинен надіслати до суду подання про можливість або неможливість призначення особи опікуном.

Після наявності у суду висновку експерта та подання від органу опіки та піклування за результатом проведеного судового засідання, суд приймає рішення. Особа вважається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду. Причому строк дії рішення суду про визнання особи недієздатною та встановлення опіки визначається судом однак не може перевищувати 2 (двох) років.

У випадку позитивного судового рішення його копія подається в орган опіки та піклування, де опікуну видають посвідчення опікуна.

Зверніть увагу! Судовий збір за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна не сплачується, він покладається на державу.

Яким чином оформляється постійний догляд за особою з інвалідністю?

Людям з інвалідністю I групи такий догляд призначають медико-соціальні експертні комісії в обов’язковому порядку через виключно високий ступінь втрати здоров’я, який спричиняє виникнення такої потреби.

У всіх інших випадках потребу у постійному сторонньому догляді визначають лікуючі лікарі та лікарсько-консультативні комісії, які видають відповідні висновки щодо потреби такого догляду.

З огляду на це, сторонній догляд призначають у таких випадках:

 • людям з порушенням функцій організму внаслідок невиліковної хвороби, через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
 • громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями, внаслідок яких вони потребують постійного догляду;
 • людям з інвалідністю I чи II групи, що виникла внаслідок психічного розладу.

Для того, щоб стати доглядальником за інвалідом необхідно звернутися до сімейного лікаря особи, що має інвалідність, із проханням надати відповідну довідку про те, що особа дійсно має інвалідність та потребує постійного догляду.

Для оформлення постійного догляду за особою, яка того потребує, потрібно звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення чи центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання/перебування людини, яка потребує догляду та надати наступний перелік документів:

 • заяву про те, що особа хоче здійснювати постійний догляд за особою, яка потребує догляду;
 • копії паспорта особи, яка буде здійснювати догляд та особи, щодо якої буде здійснюватися догляд;
 • медична довідка особи, яка буде здійснювати догляд;
 • довідка щодо реєстрації місця проживання;
 • документи щодо права власності на майно або право користування ним;
 • довідка лікарської комісії, яка підтверджує те, що особа потребує постійного стороннього догляду іншої особи.

Якщо догляд буде здійснюватися за дієздатною особою, яка у зв’язку зі станом здоров’я потребує стороннього догляду, то в такому випадку потрібна обов’язкова її згода про отримання догляду.

З огляду на це, коли мова йде про людину літнього віку/пенсіонера з когнітивними порушеннями, вона також має написати заяву про те, аби їй призначили особу, яка буде здійснювати постійний догляд за нею.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду, виплачується компенсація за догляд відповідно до вимог чинного законодавства України.

Для більш детальної юридичної консультації щодо оформлення опікунства ви можете звернутися до спеціалістів Юридичної компанії «Перша юридична», заповнивши форму заявки на нашому сайті за посиланням https://firstlegal.com.ua/services/sudova-praktika/dlya-fizichnih-osib/ або просто зателефонувавши нам за телефоном: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89. Наш досвідчений адвокат у Києві допоможе вам із цим процесом.


Ще Новини: