Опіка та постійний догляд під час воєнного стану в Україні

Оприлюднено Категорії Новини

Отсрочка от мобилизации

В умовах воєнного часу громадяни України прикладають максимум зусиль для забезпечення захисту держави та приближення нашої перемоги. Проте, є близькі люди, які потребують нашої допомоги понад усе.

Чинним законодавством передбачено дві найрозповсюджені підстави для отримання відстрочки від мобілізації, які потребують додаткового оформлення – це оформлення опіки над особою, визнаною недієздатною та постійного догляду.

Багато хто плутає опікунство із постійним доглядом.

Саме тому виникла ідея підготувати цю статтю з відповідними роз’ясненнями.

В чому різниця та яка процедура оформлення? Розповімо далі.

Військовозобов’язаний може бути призначений опікуном недієздатної особи або доглядачем родича, який потребує постійного догляду.

Відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” це дві окремі підстави для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Важливо розрізняти поняття опіки та піклування:

Опіка встановлюється над малолітніми особами (віком до 14 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування), та особами, які визнані недієздатними.

Піклування встановлюється над неповнолітніми особами (віком від 14 до 18 років, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування) та особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Тобто опікун призначається, якщо особа визнається повністю недієздатною. Піклувальник призначається, коли дієздатність людини обмежена.

Опікунство є безсумнівною підставою для відстрочки від призову під час мобілізації та надає право на перетин кордону у супроводі із підопічним.

Опіка, на відмінну від постійного догляду, встановлюється виключно судом в порядку окремого провадження.

Який порядок призначення опікуна?

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та(або) керувати ними. За наявності цих підстав близький родич такої особи може подати заяву в суд про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення його опікуном.

В суді призначають судово-психіатричну експертизу для підтвердження чи спростування наявності психічного розладу, що призвів до нездатності усвідомлювати свої дії або керувати ними. Експерт проводить огляд особи, над якою буде встановлюватись опіка, на предмет того чи дійсно остання має психічне порушення, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.

Опікуни призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна. Також може бути призначено одного або кілька опікунів.

Для того, щоб суд призначив опікуна недієздатної особи, обов’язково потрібно отримати подання від органу опіки та піклування про можливість призначення родича опікуном.

Після отримання висновку експерта судом, до органу опіки та піклування подається заява майбутнього опікуна про отримання відповідного подання.

При розгляді заяви майбутній опікун повинен взяти участь в засіданні опікунської ради. Орган опіки та піклування за результатом засідання опікунської ради повинен надіслати до суду подання про можливість або неможливість призначення особи опікуном.

Після наявності у суду висновку експерта та подання від органу опіки та піклування за результатом проведеного судового засідання, суд приймає рішення. Особа вважається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду.

У випадку позитивного судового рішення його копія подається в орган опіки та піклування, де опікуну видають посвідчення опікуна.

Зверніть увагу! Судовий збір за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна не сплачується, він покладається на державу.

Копія рішення суду про призначення опікуна з відміткою про набрання законної сили та посвідчення опікуна – це два документи, які є підтвердженням права військовозобов’язаного на відстрочку від призову під час мобілізації на підставі опікунства над повнолітньою особою.

Який порядок оформлення постійного догляду для отримання відстрочки ?

Пунктом 61 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» №560 від 16 травня 2024 року передбачено надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення військовозобов’язаним, які здійснюють догляд (постійний догляд):

  • за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • за своїми батьками з інвалідністю I чи II групи або одним з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
  • за особами з інвалідністю I або II групи, будучи для такої особи членом сім’ї другого або третього ступеня споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого та/або другого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого та/або другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення ця норма поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;

Для цього необхідно звернутися до сімейного лікаря для отримання медичної довідки (чи в ЛКК, МСЕК). Медичні довідки, які видаються спеціально для органів соцзабезпечення, встановленої форми. Для оформлення догляду у такій довідці має зазначатися ключова фраза: «особа потребує постійного догляду».

Процедура встановлення постійного догляду оформляється простіше за опікунство, адже немає потреби у судовому порядку визнавати людину недієздатною.

Для оформлення постійного догляду за особою, яка його потребує, потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання/перебування людини, яка потребує догляду, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення та отримати документи про отримання компенсації (допомоги надбавки) на догляд або оформити акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).

Складанням актів встановлення фактів здійснення догляду (постійного догляду) забезпечує Управління соціального захисту населення.

У випадку наявності всіх необхідних документів для отримання відстрочки від призову на військову службу необхідно написати заяву про надання відстрочки та подати до районного ТЦК та СП, в якому особа перебуває на військовому обліку. Така заява разом з додатками подається особисто військовозобов’язаним.

Звертаємо увагу, що питання надання відстрочки ініціюється виключно військовозобов’язаним, який повинен повідомити ТЦК та СП про зміну сімейних обставин та про виникнення права на відстрочку.

ТЦК та СП розглядає таку заяву разом з документами та за результатами особу буде повідомлено про надання відстрочки та за потреби у військово-обліковому документі може бути зроблений запис про надання відстрочки та про строки її дії.

Для отримання детальної юридичної консультації в Києві ви можете звернутися до адвокатів Юридичної компанії «Перша юридична», заповнивши форму на нашому сайті або зателефонувавши нам за телефонами: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.


Ще Новини: