Факти необгрунтованого підняття цін фіксуються АМКУ!

Оприлюднено

В той час, коли поширення короновірусу з одного боку мобілізує громадян, привчає їх бути більш організованими, піклуватися про здоров’я своє та своїх рідних, зважати на безпеку інших членів суспільства, з іншого боку – певна частина підприємців, замість пошуку шляхів допомоги тим, хто її потребує, намагається нажитися на невпевненості та страхах громадян.

Такими випадками віднещодавна почав займатися Антимонопольний комітет України, зважаючи на численні звернення громадян щодо необгрунтованого підняття цін на продукти харчування, предмети гігієни та лікарські засоби.

Антимонопольний комітет повідомляє про те, що ним здійснюється фіксація всіх подібних випадків, проводиться ціновий моніторинг по всій країні, в тому числі беруться до уваги повідомлення у пресі та звернення громадян до органів АМКУ.

Зокрема, АМКУ в деяких регіонах було зафіксоване зростання з початку березня ціни на гречану крупу більше ніж на 50%, пшоно – на 24%, цукор на 16%. Значне підвищення цін зафіксовано в деяких мережах і на овочі: майже на 60% подорожчала картопля, вдвічі піднялися ціни на цибулю та моркву.

Задля виявлення порушень законодавства про захист економічної конкуренції Комітет звернувся до харчових рітейлерів з вимогою оперативно надавати повну інформацію про закупівельні та роздрібні ціни на крупи, хліб, цукор, борошно, найпопулярніші види м’яса, овочі тощо.

Як повідомляє голова Київського обласного відділення Комітету Олексій Хмельницький, за підсумками досліджень було відкрито справу проти оптових постачальників продуктів харчування та найбільших мереж продовольчих магазинів Києва. Компанії, щодо яких сьогодні розпочато справу (перелік може бути змінений, або доповнений):NOVUS, Ашан, METRO Cash & Carry Ukraine, Сільпо, BILLA, АТБ-Маркет, VARUS, ЕКО маркет, Велика Кишеня, Велмарт  та компанії – постачальники ТОВ «Світ овочів», ТОВ «Гала Фудз», ТОВ «Саркара-Груп», ТОВ «Овочевий край», ТОВ «Август-Кий», ТОВ «Агроінвест-Логістик», ТОВ «Агро-Овен», ТОВ «Брокінтерком», ТОВ «Перспектива», ТОВ «Зовнішторгресурс», ТОВ «Агробізнесвектор», ПП «Інтер овочі», ТОВ «Аттуаль», ТОВ «Елітпрайм», ТОВ «Авега-2018».

Не менш актуальним є питання цінової політики щодо лікарських засобів та засобів індивідуального захисту та гігієни. 31 березня 2020 року АМКУ надав учасникам фармацевтичних ринків обов’язкові для розгляду рекомендації про здійснення заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а саме: утриматися від будь-яких дій, які призведуть до зростання цін товару, що імпортується, та товару вітчизняного виробництва (в частині впливу на ціну імпортної складової у виробництві), у темпах, що випереджає зростання курсу іноземної валюти.

Багаторічний досвід досліджень і розслідувань Комітету у сфері фармацевтики засвідчує, що зміна курсу валют є одним з основних чинників, які впливають на ціну лікарського засобу на полицях аптек.

Разом із цим, в АМКУ знають і про випадки недобросовісної поведінки учасників фармацевтичних ринків, на які Комітет реагував в рамках чинного законодавства. 

В умовах пандемії коронавірусу COVID-19, на жаль, зростають ризики вчинення як окремими учасниками фармацевтичних ринків, так і групами учасників дій, які можуть призвести до економічно необґрунтованого підвищення цін на лікарські засоби, або штучного створення дефіциту товарів.

Тому АМКУ закликає учасників ринку мінімізувати ризики негативного впливу зміни курсу валют на ціну лікарських засобів для кінцевого споживача.

Антимонопольний комітет України офіційно повідомляє: факти необґрунтованого підняття цін на продукти харчування, на лікарські засоби та предмети гігієни будуть ретельно досліджуватися в максимально стислі терміни. Те ж само стосується й інших потенційних зловживань, наприклад, створення штучного дефіциту.

Так, Київським обласним територіальним відділенням АМКУ, як випливає з повідомлення голови Київського обласного відділення Олексія Хмельницького,  було відкрито справу проти виробників, постачальників та аптечних мереж Києва і області через значне подорожчання  медичних масок. 

Іще до виявлення в Україні перших хворих на COVID-19 в аптеках столиці почали зникати маски медичні одноразові, а потім й інші різновиди масок. З оголошенням карантину цей товар зник з полиць взагалі, або ж продавався за цінами, які більше ніж у 10 разів перевищували ціни на початку березня. Такий «стрибок» цін у всіх мережах містив ознаки антиконкурентних узгоджених дій. 

Внаслідок цього, було розпочато справу щодо наступних компаній:

ТОВ «Аптека низьких цін ТМ», ТОВ «Аптека низьких цін плюс», ТОВ «Столичний медичний альянс», ТОВ «Віталюкс», ТОВ «Аптекарь», ТОВ «Сіріус-95», ТОВ «Геліантус», ТОВ «Аптечне об’єднання «Біокон» , КП «Фармація», ТОВ «Аптека низьких цін К», ТОВ «Аптека №1 Трансфарм», ТОВ «Благодія», ТОВ «Лекфарм», ТОВ «Аптека АНЦ», ТОВ «Аптека НЦ», ТОВ «Рецепти життя», ТОВ «Цитрус-фарм», ТОВ «Альго-Фарм», та постачальників ТОВ «Фірма «Технокомплекс», ТОВ «Калина медична виробнича компанія», ТОВ «Стиролоптфармторг», ТОВ «ТД «Кампус котон клаб», ТОВ «Вік-А»,  СП «Оптіма-Фарм, ЛТД».

Однак, АМКУ, беручи до уваги обставини, які склалися внаслідок поширення епідемії COVID-19, вимушений займатися не лише зростаннм цін на продукти та товари першої необхідності. 

Зважаючи на те, що переважна більшість населення України вимушена залишатися вдома та часто працювати дистанційно, значно зросла залежність населення від послуг мобільного та інтернет-зв’язку. В зв’язку з цим, 26 березня 2020 року АМКУ надав ПрАТ «Київстар», ПрАТ «ВФ Україна» і ТОВ «Лайфселл» обов’язкові для виконання рекомендації такого змісту:

  • У зв’язку з впровадженням обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), запобігати порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема утриматись від підвищення вартості тарифних планів, закриття соціальних, дешевих, мінімальних тарифних планів, автоматичного (примусового) переведення абонентів на дорожчий тарифний план, погіршення якості надання послуг.


В період карантину всі органи АМКУ – як центральний аппарат, так і територіальні відділення – продовжують виконувати всі свої функції. Контактні дані для звернень громадян та бізнесу залишаються без змін.

За антиконкурентну поведінку на ринку АМКУ може накласти штраф у розмірі до 10% річного обороту порушника.

Крім зазначених випадків необгрунтованого підняття цін на продукти та товари першої необхідності, а також можливого зловживання постачальниками звязку, АМКУ наразі вимушений також займатися випадками, коли в рекламі різних препаратів (БАДів, харчових добавок, ліків тощо) йшлося про властивості цього препарату лікувати COVID-19.Просимо Вас бути поміркованими та уважними, та не довіряти подібним заявам і не дозволяти ввести себе в оману, оскільки, згідно офіційної позиції Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, на сьогодні не існує вакцини та немає підтверджених ліків від нового коронавірусу!

Автор: Юлия Надточий

Операційний директор First Legal, Київ


Ще Новини: