Звільнення працівника за ініціативою роботодавця — це складний процес, що вимагає дотримання певних норм трудового законодавства і внутрішніх трудових правил підприємства. У цій статті ми розглянемо основні етапи та вимоги, пов’язані зі звільненням працівника за ініціативою роботодавця.
- Підстави для звільнення. Згідно з Кодексом законів про працю України (КЗпП), звільнення працівника може відбуватися з різних причин, в тому числі:
- Прогули без поважних причин.
- систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення;
- Зниження продуктивності праці.
- Непроходження атестації.
- Виявлення недостовірних відомостей під час прийому на роботу.
- виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я
- змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
- появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння тощо.
- Стаття 40 (порушення трудової дисципліни).
- Стаття 41 (додаткові підстави для звільнення, такі як: систематичне невиконання трудових обов’язків, прогули без поважних причин, тощо).
- Підготовка до звільнення.
- Акти перевірок.
- Журнали обліку робочого часу.
- Документи про порушення трудової дисципліни.
- Проведення зборів
- Оформлення звільнення
- Наказ про звільнення (наказ повинний містити дані про працівника, причину звільнення, дату та підпис керівника).
- Розрахункова відомість (документ, що свідчить про всі нарахування, які підлягають виплаті працівникові).
- Виплата компенсацій
- Остання заробітна плата (виплата повинна включати всі суми, що належать працівнику до дня звільнення).
- Компенсація за невикористану відпустку (якщо працівник не використав дні відпустки, їй нараховується грошова компенсація).
- Додаткові виплати (у разі, якщо це передбачено трудовим контрактом або внутрішніми документами підприємства).
- у період тимчасової непрацездатності;
- у період перебування у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку).
Основні статті, що можуть бути підставою для звільнення, включають:
Звільнення працівника за ініціативою роботодавця має чіткі підстави, передбачені ст. ст.40, 41 КЗпП України.
Проаналізувавши ці норми можна дійти висновку, що для звільнення працівника по підставам указаних статей необхідна документальна фіксація юридичних фактів на підставі яких відбувається звільнення.
Важливо збирати та зберігати документи, що підтверджують порушення. Це можуть бути:
У деяких випадках (наприклад, при звільненні через скорочення штату) роботодавець повинен провести збори із профспілковою організацією або представниками працівників для обговорення умов звільнення та можливих альтернатив.
При звільненні з роботи з ініціативи роботодавця за скороченням штату Вас повинні попередити про це не раніше аніж за два місяці до звільнення.
Звільнення повинно бути оформлене низкою документів, зокрема:
Працівник відділу кадрів зобов’язаний Вас ознайомити з наказом про звільнення у день звільнення. Ваш підпис та дата ознайомлення з наказом свідчить про таке ознайомлення з наказом.
У день звільнення Вам зобов’язані надати копію наказу та письмове повідомлення про нараховані та виплачені суми при звільненні. При цьому, в повідомленні повинна бути деталізована інформація про нараховані та виплачені при звільненні суми із зазначенням окремо кожного виду виплати.
При звільненні працівника за ініціативою роботодавця він має право на наступні виплати:
До впровадження воєнного стану в Україні КЗпП забороняв звільняти працівника за ініціативою роботодавця під час тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці. Під час дії воєнного стану такої гарантії тимчасово немає.
Так, ст. 5 Закону України від 15.03.2022 «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» допускає можливість для роботодавця звільнити працівника, зокрема:
Звільнення працівника за ініціативою роботодавця є процесом, що вимагає деталізованого дотримання трудового законодавства. Чітке виконання всіх етапів та оформлення документів допоможуть уникнути конфліктів та правових проблем в майбутньому.
Для отримання індивідуальної консультації адвоката щодо процедури звільнення з ініціативи роботодавця звертайтесь до юристів у Києві компанії «Перша юридична». Ми також пропонуємо послуги з кадрового аутсорсингу у Києві. Зв’язатися з нами можна через форму на сайті або телефоном: +38 (044) 35-35-164, +38 (067) 306-89-89, +38 (063) 45-85-448, +38 (099) 367-89-89.