Реєстрація бізнесу під час карантину

Оприлюднено

Регистрация бизнеса во время карантина Первая Юридическая Киев

Поява на території України вірусної інфекції COVID-19 стала причиною запровадження карантину, який в свою чергу став неабияким викликом для економіки України та відповідно бізнесу. Запроваджені під час дії карантину обмеження значно вплинули на ведення підприємницької діяльності та зумовили призупинення, скорочення деяких бізнес-процесів, а також, нажаль, закриття бізнесу. Але не зважаючи на обмеження, які діють під час карантину є такі підприємці які в діючих на сьогодення умовах знаходять рішення для продовження або започаткування нового бізнесу.  

Тому є доцільним розглянути питання щодо державної реєстрації бізнесу в умовах карантину, тобто створення юридичних осіб та реєстрацію фізичних осіб-підприємців

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (Закон – 755) передбачено два способи подання документів для реєстрації, а саме подання в паперовій та електронній формі. 

Для подачі документів в паперовій формі громадянину особисто чи представнику необхідно підготувати передбачений Законом – 755 пакет документів, завітати до Центру надання адміністративних послуг та подати документи на реєстрацію. В умовах карантину даний спосіб є неможливим, так як Центри надання адміністративних послуг зачинені і не ведуть прийом громадян. Крім того, існує спосіб подання пакету документів для державної реєстрації поштовим відправленням, слід зауважити, що у разі подання документів таким способом справжність підпису заявника на заяві про державну реєстрацію повинна бути посвідчена нотаріально.   

Наступний спосіб подачі документів – електронна форма. На даний час існує два портали електронних сервісів, через які можливо створити юридичну особу та отримати статус фізичної особи-підприємця, це  вебпортал «Онлайн будинок юстиції» і, з недавнього часу, онлайн сервіс державних послуг «Дія». Так які реєстраційні послуги можна отримати через вказані вище вебпортали.

Розглянемо перший – через «Онлайн будинок юстиції» можна: зареєструвати чи ліквідувати фізичну особу-підприємця; зареєструвати створення товариства з обмеженою відповідальністю, яке здійснює діяльність на підставі модельного статуту; зареєструвати перехід юридичної особи на діяльність на підставі модельного статуту. Другий сервіс – державний вебпортал «Дія», скориставшись послугами якого є можливість зареєструвати фізичну особу-підприємця. Здійснити реєстраційні дії через електронні сервіси можливо тільки за умови підписання заявником заяви з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри. Отримати електронний підпис можна в Акредитовану центрі сертифікації ключів, або інших державних центрах, таких як, наприклад, АЦСК Податкової служби, Приватбанку та інших. 

З огляду на вищезазначене, слід відмітити, що перелік реєстраційних дій  для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців через електронні сервіси є дещо обмеженим. Наприклад, через «Онлайн будинок юстиції» неможливо здійснити реєстрацію юридичної особи на підставі власного статуту, а якщо надалі виникне необхідність внесення змін про юридичну особу, це також зробити буде неможливо. На державному вебпорталі «Дія» на даний час немає можливості здійснити внесення деяких змін до відомостей про ФОП таких як, зміна прізвища, ім’я, по батькові, зміна місця проживання. 

З недавнього часу чинним законодавством надано право здійснення реєстраційних дій щодо створення юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців приватними нотаріусами. Такий спосіб є зручним, але доволі затратним. Враховуючи, що реєстрація створення юридичної особи та ФОП за законодавством є безкоштовною, нотаріуси все ж беруть немалі кошти за свої послуги. Крім того, не всі нотаріуси надають послуги з реєстрації, тому враховуючи умови карантину, самоізоляції, обмеженого руху транспорту треба мати час  щоб знайти нотаріуса, який погодиться здійснити такі реєстраційні дії. 

Таким чином, можна дійти висновку, що при наявності бажання чи необхідності зареєструвати юридичну особу чи фізичну особу-підприємця можливо навіть під час запроваджених в Україні карантинних обмежень.


Ще Новини: