Як перевірити бізнес-партнера?

Оприлюднено

Кожен підприємець починаючи співпрацю з новим бізнес-партнером хоче мати впевненість у виконанні взятих на себе зобов’язань іншою стороною. Проте не завжди бізнес-партнери трапляються добропорядними та відповідальними. На перший погляд може здатися, що представник організації відповідальний, а підприємство престижне, має хорошу ділову репутацію, проте за цим можуть стояти невиконані угоди, не задекларовані чи не сплачені податки, умисне доведення підприємства до збитків, статус припинення діяльності контрагента, підписання договору не уповноваженою на це особою, що може призвести до недійсності правочину. Тому, перш ніж укладати договір та сплачувати по ньому кошти варто дізнатись про контрагента якомога більше інформації. Як кажуть у народі – «довіряй, але перевіряй».

Сьогодні в мережі Інтернет є багато онлайн сервісів, які дозволяють платно або безкоштовно отримати консолідовану інформацію про юридичну особу або фізичну особу-підприємця. Проте, вважати такі дані на 100 % достовірними не можна, оскільки такі сервіси беруть інформацію з державних ресурсів, а оновлення може відбуватися з затримкою. Фахівці Юридичної компанії «Перша Юридична» радять отримувати відомості про контрагента та перевіряти його безпосередньо з офіційних ресурсів.

Найпершим при перевірці бізнес-партнера необхідно переглянути актуальні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу, або ж ФОП. За допомогою цього реєстру можна дізнатись чи взагалі існує (зареєстрований) такий контрагент, чи не перебуває він у статусі припинення, хто є уповноваженою особою на підписання договорів та які види економічної діяльності має право здійснювати бізнес-партнер. Зазначені відомості слід уважно звірити з документами, наданими контрагентом.

Якщо Вас зацікавить інформація про заборгованість із сплати податків, або ж її відсутність, то варто переглянути таку інформацію на офіційному сайті Державної податкової служби, також там можна перевірити активність статусу компанії контрагента як платника ПДВ або єдиного податку.

Щоб розуміти чи мало підприємство судові справи варто перевірити бізнес-партнера на сайті судової влади України. За допомогою відомостей з даного сайту можна отримати інформацію про вид судочинства, учасником якого є контрагент. Якщо це господарський процес, то ким виступає підприємство – позивачем чи відповідачем, яка суть спору та сума позову. Якщо адміністративний процес, то хто виступає іншою стороною спору (часто це Державна податкова служба), варто розуміти що є предметом спору та яке порушення міг здійснити бізнес-партнер. Буває, що компанія або її посадові особи фігурують у кримінальних провадженнях. Також варто здійснити пошук судових рішень, у яких згадується найменування контрагента або його посадові особи.

Важливим етапом є перевірка на наявність боргів бізнес-партнера за допомогою сайту Державної виконавчої служби України, де можна отримати відомості про актуальні або закриті виконавчі провадження. Додатково таку перевірку можна здійснити у Єдиному реєстрі боржників.

У разі виконання робіт або надання послуг за договором контрагентом, що вимагає наявності ліцензії або іншого спеціального дозволу, обов’язково перевірте наявність такого документу та його дійсність – більшість державних органів, що видають ліцензії, надають змогу перевірити виданий раніше дозвільний документ на власних офіційних порталах.

Чинним законодавством введено поняття «значного правочину». Простими словами, це правочин, сума якого дорівнює або перевищує певний ліміт, що встановлений самим товариством. Звертаємо увагу на те, що кожне товариство може встановити особливий порядок укладення правочину, який відповідає ознакам значного, у власних установчих документах. Недотримання такого порядку також може призвести до недійсності правочину.

Якщо предметом майбутньої угоди виступає нерухоме майно, слід обов’язково перевірити відомості про право власності на нього у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Це невелика частина того як можна перевірити бізнес-партнера перед співпрацею з ним. За зверненням клієнта Юридична компанія “Перша юридична” здійснює повну перевірку бізнес-партнера по всім державним реєстрам та установчим документам, оскільки лише комплексний аналіз документів та відомостей дає повну картину того чи має бізнес-партнер проблемні питання та на скільки така співпраця може бути ризиковою. 


Ще Новини:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.