Як зняти арешт із рахунків: підстави та алгоритм дій

Оприлюднено

Як зняти арешт з рахунків

Загальний алгоритм дій

Накладення арешту на банківський рахунок є завжди неприємною ситуацією. Особливо у випадку, коли особа дізнається про такий факт випадково, наприклад, під час здійснення чергової транзакції в улюбленому магазині або мобільному додатку. Проте навіть в такому разі не варто панікувати. Натомість важливо з холодним розумом розібратися у ситуації та здійснити необхідні дії для розблокування рахунку.

Передусім потрібно розібратися з причиною накладення арешту. Найпростіше це зробити звернувшись до банку-емітента карти (в онлайн-додатку або у відділення). Якщо причиною арешту є перевищення встановлених лімітів, їх необхідно збільшити. В такому разі банк може запросити документи, що підтверджують джерела походження коштів. Проте найчастіше причиною арешту є відкрите виконавче провадження. Дізнатися про наявність такого можна на офіційному порталі Міністерства юстиції України або через «Дія».

Після отримання відомостей про виконавче провадження варто ознайомитися з його документами: постановою про відкриття, постановою про накладення арешту, отримати контакти державного або приватного виконавця, в провадженні якого воно перебуває. Аналіз документів є важливим для прийняття рішення про здійснення подальших кроків: оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження, визнання боргу та сплата коштів тощо. Ми радимо звернутися до адвоката чи юриста для отримання юридичної консультації.

Якщо з останнім найчастіше не виникає додаткових проблем: після сплати боргу та витрат виконавчого провадження виконавці закривають провадження та знімають накладені арешти, то оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження або рішення суду, на підставі якого воно було відкрите, не знімає арешту з банківського рахунку боржника. Судове оскарження в суді (позов до суду) першої інстанції може тривати декілька місяців. Про це більш детально ми розповімо у статті на тему: Як зняти арешт з майна.

Чи є винятки, які дозволяють фізичним особам користуватися коштами на рахунках, коли вже відкрито виконавче провадження і накладено арешт на рахунки? – Так, є.

Перехідними положенням Закону України «Про виконавче провадження» передбачена можливість на період воєнного стану здійснювати видаткові операції з коштів, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби або приватними виконавцями. Проте з урахуванням наступних обмежень:

  • така можливість стосується виключно боржників-фізичних осіб;
  • дозволена сума видаткових операцій не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, протягом одного календарного місяця;
  • рахунок, з якого здійснюються такі операції, спеціально визначений для таких цілей.

Слід одразу наголосити, що у разі наявності декількох рахунків в одному банку або рахунків у різних банках, здійснювати видаткові операції можна лише з одного рахунку.

Процедура визначення рахунку таким, з якого боржник має намір здійснювати видаткові операції є наступною:

  • боржник звертається до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт на кошти фізичної особи – боржника, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Заява може бути подана в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг». У такій заяві зазначаються номер поточного рахунку, який фізична особа – боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок;
  • державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви фізичної особи – боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи – боржника у банку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку) та перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно фізичної особи – боржника.

Звертаємо увагу, що зупинення вчинення виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження не є підставою для відмови у визначенні поточного рахунку для здійснення видаткових операцій.

Чи мають можливісьт суб’єкти господарювання користуватися коштами на арештованих рахунках під час воєнного стану? – Так, така можливість є.

Законодавцем також надано роботодавцям (юридичним особам та самозайнятим особам) право здійснюватися видаткові операції з заблокованих виконавчою службою рахунків. Проте, знову ж таки, виключно під час дії воєнного стану та з урахуванням наступних обмежень:

  • цільове призначення операцій: для виплати заробітної плати, а також для сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • ліміт на платежі для виплати заробітної плати: не більше п’яти розмірів мінімальної заробітної плати на місяць на одного працівника.

Можливість здійснювати видаткові операції роботодавцям з заблокованими банківськими рахунками надана з метою, щоб останні могли вчасно виплачувати заробітну плату працівникам та розраховувалися з бюджетом.

Якщо Ви виявили накладений арешт на грошові кошти, проте самостійно Вам складно розібратися з юридичними деталями розблокування рахунку, радимо звернутися за професійною консультацією до адвокатів чи юристів. Спеціалісти юридичної компанії «Перша Юридична» з радістю допоможуть Вам отримати доступ до документів виконавчого провадження, підготувати заяву про розблокування рахунку або надіслати її у встановленому порядку.


Ще Новини:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.