Аліменти на двох дітей. Порядок нарахування, розмір та права батьків

Оприлюднено

аліменти на двох дітей

Останнім часом збільшилися випадки розлучень, у зв’язку з чим актуальними є питання утримання малолітніх (неповнолітніх) дітей та стягнення аліментів.

В умовах воєнного стану коли подружжя розлучилося і один із батьків проживає за кордоном, а боржник (батько або мати) знаходиться в України виникають питання як стягнути аліменти на двох дітей і що для цього потрібно?

Розглянемо в нашій статті який розмір аліментів стягується на двох дітей, як розраховуються аліменти на дітей? Які документи необхідні для подачі позовної заяви до суду про стягнення аліментів? Чи впливає вік дітей на розмір аліментів? Яка відповідальність за ухилення від сплати аліментів? Отже, спробуємо розібратися в даній ситуації.

Правові основи та порядок стягнення аліментів на двох дітей

Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, права і обов’язки батьків і дітей, порядок стягнення аліментів, зміст особистих немайнових і майнових прав батьків і дітей, інших членів сім’ї та родичів.

Так, Сімейним кодексом України визначено, що мати і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. А розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Звертаємо увагу читачів, за загальним правилом стягнення аліментів на дитину може відбуватися двома способами:

  1. в досудовому порядку (без звернення до суду);
  2. через суд.

Якщо ми розглядаємо досудовий порядок сплати аліментів, то це може відбуватися шляхом укладення договору між подружжям про виплату аліментів, в якому кожна сторона має право зазначити права та обов’язки матері та батька, порядок утримання дітей, розмір та строки виплати аліментів.

Договір про виплату аліментів укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У договорі зазначається, яка сума аліментів виплачується на кожну дитину до їх повноліття. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором про утримання дітей та виплата аліментів, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса, або стягнення аліментів в судовому порядку.

Якщо батьками не вдається домовитися про сплату аліментів на дітей, один з подружжя, з ким проживають діти може звернутися до суду з відповідною заявою про стягнення аліментів на утримання дітей.

Розмір аліментів на двох дітей

Чинне законодавство визначає, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Звісно, якщо ми говоримо про досудовий порядок виплати аліментів звісно, що подружжя може домовитися про значно виплату значно більшого розміру аліментів на дітей, ніж це визначено законодавством, адже законодавство фіксує «нижню» (мінімальну) межу таких аліментів, але не обмежує їх «верхню» (максимальну) межу.

Якщо ми говоримо про судовий порядок стягнення аліментів, то розмір аліментів встановлюється судом в залежності від заявлених позовних вимог та з урахуванням норм Сімейного кодексу України.

Той із батьків, з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, дана норма закріплена у статті 183 СК України.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері/батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Суд також може за заявою стягувача встановити фіксовану суму стягнення аліментів з урахуванням майнового стану сторін, стану здоров’я дитини та інших особливостей, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, так у 2024 році прожитковий мінімум на дитину до 6 років становить – 2563 грн., від 6 до 18 років – 3196 грн.

З огляду на те, що розмір аліментів не може бути меншим за 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, тобто на дитину до 6 років дана сума не може бути менша за 1281,50 грн., на дитину від 6 до 18 років дана сума не повинна бути меншою за 1598 грн., тобто на двох дітей дана сума не повинна бути менша 2879,50 грн.

Розмір прожиткового мінімуму щороку змінюється в залежності від мінімальної заробітної плати, який зазначається в Законі України «Про державний бюджет на 2024 (2025) рік.» відповідно збільшуються і виплати на дітей.

Для прикладу:

Розглянемо ситуацію, коли суд присудив стягнення 1/3 (33%) від всього заробітку (доходу) боржника на двох дітей і старшій дитині уже виповнилось 18 років, тоді на другу дитину буде стягуватися половина від тієї суми, яка стягувалась на двох дітей, тобто 16,5% від заробітку (доходу) боржника, враховуючи, що Сімейним кодексом встановлено, що на одну дитину стягується ¼ (25%), тоді стягувачу аліментів потрібно звернутися до суду про зміну розміру аліментів на другу дитину до досягнення нею повноліття.

За біль детальною консультацією Ви можете звернутися до нашої юридичної компанії зателефонувавши на номери, які зазначені нижче.

Процедура подання позову до суду про стягнення аліментів

Аліменти стягуються за рішенням суду або на підставі судового наказу.

У багатьох читачів постає питання до якого суду звертатися про стягнення аліментів, якщо стягувач і боржник знаходяться за кордоном, але зареєстровані в Україні.

Позивач (стягувач) або його представник може звернутися до суду про стягнення аліментів за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування боржника, так і за зареєстрованим місцем проживання чи перебування заявника.

Тож не потрібно хвилюватися щодо підготовки позову/заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів, якщо Ви знаходитесь за кордоном, наші адвокати по сімейним справам у Києві допоможуть Вам підготувати позовну заяву/заяву про видачу судового наказу та подати її до суду.

Звертаємо увагу, що для подачі позову/заяви про видачу судового наказу до суду про стягнення аліментів необхідні копії наступних документів:

  • копії паспортів з відміткою про місце реєстрації та ідентифікаційні коди батьків дитини (матері та батька);
  • свідоцтво про шлюб (його копія);
  • свідоцтво про народження дітей (його копія);
  • свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду, яке набрало законної сили про розірвання шлюбу (за наявності) (їх копії);
  • довідку (витяг) про місце реєстрації (для внутрішньо-переміщених осіб) (її копія);
  • документи, які підтверджують інвалідність дитини (за наявності);
  • документи, які підтверджують інвалідність заявника (за наявності).

В різних випадках перелік документів може бути різний в залежності від ситуації, яка склалася при стягненні аліментів (наявність або відсутність договору про стягнення аліментів, тощо).

Зміна розміру аліментів та відповідальність за несплату аліментів

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено. Причому таке право має як стягувач аліментів (той з батьків, з яким проживають діти) або платник аліментів, які можуть звернутися до суду з відповідною позовною заявою – про збільшення або зменшення розміру аліментів або способу їх стягнення. Підставою для подання такого позову може бути зміна матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я одержувача або платника аліментів та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Що стосується відповідальність за несплату аліментів.

У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, за рішенням суду або за договором про сплату аліментів на дитину (дітей) укладеного між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості, дана норма прописана в статті 196 Сімейного кодексу.

Крім цього, державні виконавці, у яких перебувають у провадженні справи про стягнення аліментів, крім пені можуть застосовувати до боржників штрафи від 20% до 50% від суми заборгованості із сплати аліментів, розмір яких залежить від періоду прострочення сплати аліментів боржником. Вказані штрафи стягуються виконавцем і перераховуються стягувачу.

Крім пені за ухилення від сплати аліментів може застосовуватись як цивільна, адміністративна так і кримінальна відповідальність.

Кодексом про адміністративні правопорушення України статтею 183-1 «Несплата аліментів» передбачено, що несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, – тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин. У випадку, якщо несплата аліментів стосується дитини з інвалідністю, або дитини, яка хворіє на тяжкі захворювання, і сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці, боржника може бути притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

За злісне ухилення від сплати аліментів статтею 164 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати аліментів», передбачена кримінальна відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. За повторне притягнення до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів розмір санкцій подвоюється.

Якщо Ви, або ваші знайомі зіткнулися з несплатою аліментів, наші спеціалісти нададуть Вам консультації з усіх правових питань, у тому числі щодо участі батьків у вихованні дитини, допоможуть вирішити питання про позбавлення та/або поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; скасування усиновлення та визнання його недійсним; стягнення аліментів та з інших питань.

Для більш детальної консультації та особливостей стягнення аліментів та їх розміру Ви можете звернутися до адвокатів Юридичної компанії «Перша юридична», заповнивши форму заявки на нашому сайті, також Ви можете записатися на консультацію юриста чи адвоката за телефоном +38 (044) 35-35-164.


Ще Новини: