Як подати на аліменти?

Оприлюднено Категорії Новини

Court-ordered child support First Legal

Загальні кроки подання на отримання аліментів

Процедура підготовки документів для стягнення аліментів на дитину в Україні є досить стандартною і зазвичай вона відрізняється в залежності від того, в якому вигляді є намір заявника стягнути суму аліментів: у твердій грошовій сумі незалежно від доходу платника аліментів або в певному розмірі (частині) від доходів платника аліментів. В залежності від цього відрізнятиметься перелік доказів (документів), необхідних для підготовки позовної заяви/судового наказу.

Отже, якщо один з батьків, на утриманні якого перебуває неповнолітня дитина, має намір отримувати аліменти на дитину від іншого з подружжя, варто пам’ятати, що ця процедура може вирішена добровільно – за згодою обох сторін, або без згоди іншої сторони – в судовому порядку.

Якщо є згода другого з батьків чи домовленість обох батьків про сплату аліментів на утримання дитини, їх розмір, строки виплати або сплату додаткових витрат (за бажанням другого з подружжя) на дитину (зокрема, пов’язаних з розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо), батьки можуть безпосередньо звернутися до нотаріуса для підписання та нотаріального посвідчення такого договору (ст. 189 Сімейного кодексу України).

При цьому, незмінною залишається норма законодавства про можливість припинення права на аліменти для другого з подружжя (з дозволу органу опіки та піклування), хто не проживає разом з дитиною, але при цьому такий з подружжя передав право власності на будь-який об’єкт нерухомості своїй дитині (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, тощо).

Якщо розглядати найбільш поширений спосіб вирішення питання стягнення про аліментів, тобто судовий порядок їх стягнення, то він має може відбуватися двома способами: у спрощеному (наказному провадженні) і загальному (позовному провадженні).

Отже, якщо Ви маєте намір подати на аліменти на дитину:

  • у наступному розмірі заробітку (доходу) платника аліментів, а саме: ¼ – на одну дитину, 1/3 – на двох дітей, ½ – на трьох і більше дітей, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб або
  • у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (такий розмір змінюється і щороку встановлюється Верховною Радою України відповідно до закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, наразі згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р. № 2710-IX, прожитковий мінімум для дітей до 6 років становить – 2 272,00 грн., для дітей від 6 до 18 років – 2833,00 грн.

Ви можете звернутися до юриста чи адвоката з метою підготовки ним заяви про видачу судового наказу (що є спрощеною процедурою стягнення аліментів), що значно пришвидшує процес розгляду справи та видачі відповідного судового наказу. При цьому аліменти на дитину у заявленому розмірі присуджуються із дня подання такої заяви про видачу судового наказу до суду.

Якщо ж Ви маєте намір пред’являти вимогу про стягнення аліментів в інших розмірах ніж це визначено вище (наприклад, у розмірі, що перевищує ¼ , 1/3 та 1/2 відповідного доходу платника аліментах або у розмірі, що перевищує 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку), Вам варто залучити юриста або адвоката, який підготує відповідну позовну заяву, а також допоможе зібрати всі необхідні докази, що обґрунтовують розмір заявлених позовних вимог. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.

Як подати на аліменти під час війни?

Процедура підготовки документів для стягнення аліментів на дитину під воєнного стану як і раніше залишається незмінною, тобто вся процедура, описана вище, вона залишається актуальною і на даний час.

Разом з тим, під час воєнного стану в Україні, у зв’язку із тим, що багато сімей (батьків дітей) змушені були виїхати за межі України, питання дистанційного стягнення аліментів стало найбільш актуальним. І це питання найпростіше можна вирішити шляхом звернення до адвоката, який, уклавши з Вами відповідний договір про надання правової допомоги, зможе представляти Ваші інтереси дистанційно без необхідності Вашої присутності у суді, власноручного підписання Вами документів, тощо.

Чи можна подати на аліменти онлайн?

Враховуючи реформування судової системи та цифровізації роботи судів, наразі адвокати, не виходячи з кабінету, можуть подати заяву про стягнення аліментів в інтересах свого клієнта онлайн через підсистему/модуль ЄСІТС «Електронний суд».

При цьому варто сказати, що кожна фізична особа може самостійно подати заяву про стягнення аліментів чи будь-яку іншу заяву до суду через підсистему/модуль ЄСІТС «Електронний суд». Для цього такій особі потрібно зареєструватися в такій системі. Реєстрація в електронному кабінеті «Електронний суд» фізичної особи досить проста та потребує лише наявності ключа з кваліфікованим електронним підписом (КЕП), який може бути виданий одним із акредитованих центрів Кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг.

Скільки коштує подати на аліменти в Україні?

Для розгляду судом заяви про стягнення аліментів сплачувати судовий збір не потрібно, адже позивачі в цій категорій справ звільнені від сплати судового збору. Разом з тим, послуги адвоката, який буде готувати заяву про видачу судового наказу чи позовну заяву, необхідно буде оплатити відповідно до умов договору про правову допомогу, крім випадків, якщо це не безоплатне надання правової допомоги.

У випадку виникнення питань, що пов’язані зі стягненням аліментів на дитину Ви можете звернутися до адвокатів юридичної компанії «Перша юридична» за юридичною консультацією. Наші фахівці з радістю допоможуть Вам вирішити питання, що цікавлять Вас!


Ще Новини: